GYET 2023
A Gyermeknevelési támogatás, azaz a GYET összege - függetlenül a gyermekek számától - azonos az
öregségi nyugdíj legkisebb összegével, azaz bruttó 28.500 Ft. Ebből az összegből
még nyugdíjjárulék kerül levonásra. A nyugdíjjárulék-fizetés miatt a GYET beleszámít a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, sőt, a nők 40 év szolgálati idejébe is.
Ki és meddig jogosult a gyermeknevelési támogatásra?
Ha egy család legalább három gyermeket vállal, akkor a szülő (általában az anya) főállású szülővé (főállású anyává) válik. A főállású anyaság a gyermeknevelési támogatás (GYET) igénybevételének lehetőségét jelenti.
Gyermeknevelési támogatásra (GYET) tehát az a szülő, vagy gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel.
A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár.
Megszűnik a jogosultság akkor is, ha a legidősebb gyermek betölti a 18. életévét és ezzel a gyermekek száma három alá csökken.
GYET melletti munkavégzés - lehet-e GYET mellett, főállású anyaként dolgozni?
GYET folyósításakor az a személy, aki igénybe veszi GYET-et (a főállású anya) kereső tevékenységet legfeljebb heti 30 órában folytathat, vagy korlátlanul, ha a munkavégzés otthon történik,
valamint a napközbeni ellátást biztosító intézménybe (bölcsőde, óvoda, iskola) is viheti gyermekét (nem kell vel otthon maradni).
Akinek a GYET mellett nincs bejelentett munkahelye, értelemszerűen nem fizet SZJA-t, így a családi adókedvezményt sem tudja igénybe venni.
Mire elég a GYET? Nagyjából arra, amire a kétgyermekes családi pótlék. Mutatjuk!
Nem jár gyermeknevelési támogatás annak, aki
- a gyerekeket nem saját otthonukban neveli
- rendszeres pénzellátásban részesül. Ebbe nem tartozik bele a GYES, vagy az emelletti munka után járó táppénz, baleseti táppénz, illetve a súlyos fogyatékos gondozott után járó ápolási díj sem.
- előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti
- olyan gyermek után igényli a gyermeknevelési támogatást, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el
GYET igénylés
A gyermeknevelési támogatás iránti igény benyújtása a "Kérelem gyermeknevelési támogatás megállapítására" című,
formanyomtatvány kitöltésével történik. Az ellátás az igény benyújtásának időpontjától jár (feltéve, hogy a benyújtás időpontjában a jogosultsági feltételek fennállnak).
Az igény késedelmes benyújtása esetén visszamenőleg legfeljebb két hónapra jár a GYET.
Ha a jogosultság feltételeiben - időközben kap más, a gyettel összeférhetetlen ellátást is, vagy személyes adataiban - változás következik be, akkor azt a folyósítónak
15 napon belül be kell jelenteni. Amennyiben ez elmarad, és a hatóság utólag értesül a változásokról, akkor a jogosulatlanul kapott ellátást vissza kell fizetni.
További kérdések és válaszok GYET témában a Magyar Államkincstár honapján olvashatók.
Így alakult az elmúlt években - GYET-et igénybe vevők havi átlagos száma 2023-ig
Forrás: KSH
|