van az a pénz ...
... ami visszatalál
itt vagy most:    

Bankbetét és kamatos kamat kalkulátor

Megéri bankban tartani a pénzünket, már alig kamatozik valamit? Ha a bankoktól függetlenül az aktuális alapkamatból (13,00%), és inflációból (24.0%) indulunk ki, akkor a futamidőtől függően láthatjuk, hogy a kamatadó levonása és a pénzügyi tranzakciós adó miatt megemelkedett költségek után gyarapszik-e a pénzünk és növekszik-e annak vásárlóértéke.


Az általad választott bank milyen kamatot és futamidőt kínál? Számold ki online, hogy megéri-e az ajánlata!


Lekötni kívánt összeg (tőke) Ft
Kamat (éves, bruttó) %
Lekötési idő
Pénzhezjutás módja
Átlagos éves infláció: %
 
Eredmények
Hozam:  Ft
Kamatadó:  Ft
Pénzhezjutás költsége (tranzakciós adó):  Ft
Megkapott összeg:  Ft
Várhatóan ennyit fog érni hónap után:  Ft





Így vette el a kedvet a Kormány a banki megtakarításoktól:


  • 2012 augusztusa óta fokozatosan 7%-ról 13,00%-ra változott a jegybanki alapkamat, amelyet viszonylag szorosan követett a lakossági forintbetétek kamatszintje.
  • 2013. január 1-jétől 0,2, illetve 0,3%-os tranzakciós illetéket vetett ki a kormány a banki tranzakciókra, amit 2013. augusztus 1-jén 0,3 illetve 0,6%-ra emelt fel (utóbbi a készpénzfelvételre vonatkozik).
  • 2013. augusztus 1-jétől a kamatadó mellett 6%-os egészségügyi hozzájárulást (eho) vonnak le a betétesek kamat-jövedelméből. 2017. januártól visszavonva.
  • 2016. január 1-jétől a személyi jövedelemadóval együtt a kamatadó mértéke is 15%-ra változott.
  • A bankok az MNB-től rendkívül olcsó hitelként kapják a pénzt, így nincs szükségük a lakosság pénzére.
  • 2019. júniusában megjelent Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), mely minden létező megtakarítási formát megelőzve a magyar az állampírok felé terelte a lakossági megtakarításokat.

Ennek az a következménye, hogy a bankok iránti bizalom csorbult, és jelenleg Magyarországon 8400 milliárd forintot tesz ki a készpénzállomány.



Hosszútávú megtakarítás kalkulátor

Amennyiben az egyszeri befektetés helyett/mellett rendszeres befizetéssel kívánsz takarékoskodni, akkor a végső megtakarítás kiszámításához a nyugdíj információs oldalunkon található (nyugdíj) megtakarítás kalkulátor fejezetet javasoljuk, ahol a megadott átlagos kamatszint, infláció, valamint havi befizetési összeg és befektetési időtáv mellett megkapjuk a megtakarítás értékét az időszak végére.


Kamatos kamat számítás

"A világ legnagyobb matematikai felfedezése a kamatos kamat" - Albert Einstein

Ha függetlenül a banki költségektől és inflációtól érdekel, hogy egy adott összegből mennyi megtakarítás keletkezik a futamidő végén anélkül, hogy hozzányúlnál, akkor azt ezzel az egyszerű online kamatos kamat kalkulátorral megtudhatod.

Add meg egyszerűen a kezdeti összeget (tőke), a kamatot, és azt, hogy hányszor kívánod visszaforgatni a kamattal mindenkor megnövelt tőkét.
Ez utóbbi jelentheti a hónapok, vagy az évek számát, de figyelj arra, hogy az ennek megfelelő kamatot válaszd.


Kezdeti összeg (tőke) Ft
Kamat %
Újra-befektetések száma  
Teljes megtakarítás:  Ft



A kamat

A kamat a pénz időértéke, de a kamat tekinthető használat díjnak is, amit azért adnak (vagy kapnak), mert bizonyos ideig használják a pénzt. Akinek van pénze, kölcsönadja annak, akinek szüksége van rá. Ennek ára a kamat.
A kamat ennek következtében lehet betéti kamat és hitelkamat. Betéti kamat jár az ügyfélnek, ha ő adja kölcsön a pénzét a banknak egy meghatározott időre, és hitelkamat jár a banknak, ha ő ad pénzt az ügyfélnek.

A kamat mértéke függ az aktuális gazdasági, piaci helyzettől is: hiába szeretnénk magas kamatot kapni a kölcsönadott pénzünkért, ha a lehetséges kölcsönvevők máshol olcsóbban megkapják ugyanazt a pénzt.

A kamatláb a kamatösszeg meghatározásának egy fontos tényezője, egy százalékban kifejezett érték (pl. 12 százalék), ami a kifizetendő kamat összege és a kölcsönvett tőke közötti arányt mutatja. A hitel kamata nem egyenlő a THM-mel. A kamat lényege, hogy adott időszakra vonatkozóan mennyivel több pénzt szeretne visszakapni az, aki kölcsönadja a pénzt. A kamatláb meghatározásának fontos jellemzője az időtartam. Ez általában egy évet jelent, de létezik havi kamatozás is. Az éves kamatláb fogalom tehát azt jelenti, hogy a tőke összegére vonatkoztatva egy év alatt hány százaléknyi kamatot kell fizetni. A havi kamatkáb (havi kamatozás) általában 30 napra szól, itt az 1 hónap végén kell kifizetni az adott kamatláb melletti kamatösszeget.

A kamatszámításnak két alapvető módja van, az egyszerű és a kamatos kamatszámítás. Egyszerű kamatszámításnál minden kamatozási periódus végén a kezdőtőke és a kamatláb szorzataként kapjuk meg a kamat összegét.

Kamatos kamat számításánál minden kamatozási periódus végén a kamatot a tőkéhez csatolják, a következő periódusban már a kamattal növelt tőke kamatozik tovább.

Egy példa a kamat kiszámítására:
Legyen 100 ezer Ft kezdőtőkénk, amit egyszerű és kamatos kamat számítással egyaránt "befektetünk" 12 százalék kamatláb mellett 3 évre.
Idő  Egyszerű kamat    Kamatos kamat  
  Tőke    Kamat    Tőke    Kamat  
1. év vége100 00012 000100 00012 000
2. év vége100 00012 000112 00013 440
3. év vége100 00012 000125 44015 053
Összesen136 000140 493

Tetszett?! FB Ajánlom Reddit Megosztom Twitter Megosztom

"A pénz olyan, mint a láb vagy a kéz. Vagy használod, vagy elveszíted."
(Henry Ford)

» oldaltérkép «
 
minket itt is megtalálsz