Miért használjunk készpénzt bankkártyás fizetés helyett?
Jelenleg Magyarországon 8400 milliárd forintot tesz ki a készpénzállomány.
Akik készpénzt használnak, elmaradottak vagy inkább tudatosak?
Melyik a jobb, a technika (látszólag ingyenes) vívmányai, vagy a jó öreg készpénz, azaz a kápé?
Miért érdemes a kis üzletekben fizikai vásárláskor készpénzzel fizetni?
- Hogy megtakarítsuk a kis üzletnek a tranzakciós díjat, amit a bank és a kártyakibocsájtó felé fizet.
minden egyes fizetésnél: általában 1-2% + rendszerdíj + bankközi jutalék; ezen felül havi díj + POS terminál bérleti díj ; és mindenre jön az ÁFA
- Hogy ne gazdagítsuk újabb adóbefizetéssel (pénzügyi tranzakció illeték) az államot akár azzal is, hogy utalással fizetünk.
- Hogy a kis üzlet a nyereségét saját belátásai szerint használja fel, ezzel a helyi közösséget, munkahelyeket és helyi gazdaságot támogatva.
- Hogy ne monitorozzanak, kövessék nyomon a vásárlásainkat, és a tartózkodási helyünket. A készpénz védi a magánéletet, nem tartoznak senkire a költéseid.
- A készpénzzel jobban ellenőrizhetjük a kiadásainkat. Látjuk, ahogy fogy, így kisebb a veszélye a túlköltekezésnek.
- Azonnal teljesül a fizetés. Azonnal megkapja a másik fél a pénzösszeget, nem kell rá órákig, napokig várnia. Nem nyerészkedik rajta a bank.
- Nem vagy kitéve akár a Kormány adóinak, akár a bankok extra díjainak és azok folyamatos emeléséhez
Miért nem érdemes elektronikus fizetést (bankkártya, applikáció) használni?
Tegyük fel azt a kérdést, hogy egyáltalán miért kell a vevő és az eladó közé egy harmadik, negyedik félnek beférkőzni csupán haszonszerzés céljából? Ha ezt elfogadjuk, akkor még mindig fennáll, hogy
- a Te technikai, informatikai felkészültséged mindig a modernkori bűnözők képessége alatt lesz
- a hackerek, kiberbűnözők, csalók ráadásul mindig egy lépéssel előrébb járnak, mint az óriási pénzt elkérő, védelmet biztosító szervezetek
- folyamatos a kényszer arra, hogy mindig a legújabb eszközökre és szoftverekre legyen szükségünk a fizetések engedélyezéséhez
- kiszolgáltatottjai vagyunk az internetes/telekommunikációs és áramszolgáltatónak ahhoz, hogy fizetni tudjunk. Hányszor is fordult már elő, hogy leálltak egy-egy bank internetes szolgáltatásai?
- technikai fennakadás esetén nem tudunk fizetni (nem működik, lemerült a telefon, vagy sérült a bankkártya)
- még ha minimálisan is, de használata villamos energiát igényel (sok kicsi sokra megy)
- nem tudunk fizetni ha nem sajátítjuk el a technológia használatát, vagy pl. egy betegség ezt nem teszi lehetővé. Nem tudjuk odaadni a szomszédnak, hogy fizessen vele.
- van az a pénz vagy törvény, amiért vásárlási és pénzügyi adatainkat bárkinek eladhatják, kiadhatják
A készpénz szabadságot ad. Használj készpénzt ahol csak lehet, mert a kényelem, lustaság, divat sokba kerül (egyszer).
A készpénzzel kis vállalkozásokat és ezzel munkahelyeket is életben tartasz. Ha a készpénzt beteszed a bankba, onnan már csak díj ellenében tudod kivenni.
Hogyan szívják el a bankok és az állam a gazdaságból a pénzt?
Tételezzük fel, hogy elmész egy étterembe, és készpénzzel fizetsz, pl. 10 000 Ft-ot.
- Az étterem az általad kapott pénzzel fizet a mosodában
- A mosoda ugyanezzel a pénzzel fizet a tisztítószerért
- A tisztítószer kereskedő ugyanezzel a pénzzel fizet a beszállítójának
- A beszállító bevásárol ezzel a pénzzel
A készpénz ilyen módon történő korlátlan számú megfordulása után is ugyanannyi mennyiségben van jelen a gazdaságban. Nézzük mindezt bankkártyával, vagy átutalással.
- Az étteremben bankkártyával fizetsz. A bankkártyás fizetésnek költsége van az étterem számára – és számodra is, amit úgy hívnak bankkártya éves díj –, ez hozzávetőleg 250 Ft.
- Az étteremnek ki kell pótolnia 250 Ft-tal azt az összeget, amit Tőled kapott (vagy ennyivel kevesebbel gazdálkodhat), hogy fizetni tudjon vele.
- A mosodában az étterem is bankkártyás fizetést választ, ahol a jutalékot a bank most az étteremtől is (bankkártya használat) és a mosodától (tranzakciós díj) is beszedi.
- Ha csak ezt a két lépést és három díjat nézzük, akkor 3 x 250 = 750 Ft vándorolt a bankokhoz, miközben a gazdaságban hatékonyan már csak 9 250 Ft kering.
Bejött egy szerepelő a vevő és az eladó közé, aki saját hasznára elvonja a pénzt a gazdaságból, hogy aztán kamatért cserébe kölcsön formájában
újra visszajuttassa a szereplőknek. Minél több lépés zajlik le elektronikus, bankkártyás fizetéssel, annál jobban híznak a bankok, és annál jobban fogy a pénz a gazdaságból.
|